L'Eau des Hesperides

© Fotografia autorstwa Planar Parfums. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, dystrybucja oraz jakiekolwiek wykorzystywanie bez zgody właściciela praw autorskich jest surowo zabronione.

Diptyque

Marka

Diptyque

Strona www

https://www.diptyqueparis.com

Perfumiarz

Olivier Pescheux

Rok premiery

2008

Płeć

Unisex

Dominująca nuta

Gorzka pomarańcza

Opis perfum

Witamy w Ogrodzie Hesperyd, gdzie rosną złote jabłka...

W mitologii greckiej Ogród Hesperyd był świętym miejscem należącym do Hery. Złotymi jabłkami, jak i resztą życia w ogrodzie, opiekowały się Hesperydy (trzy piękne i tajemnicze nimfy), pomniejsze boginie ziemi lub nimfy i córki Atlasu Tytanów. Mówiono, że jabłka (prezent ślubny od Gai dla Hery) miały nadać zachodom słońca złoty blask. Czy wiesz, że w rzeczywistości było to drzewo pomarańczowe? Dlatego grecka nazwa botaniczna cytrusów brzmi „Hesperidoeide”. W języku angielskim owoc pomarańczowy nie został nazwany ze względu na swój kolor. Zamiast tego termin ten pochodzi z transliteracji sanskryckiego „naranga”, które pochodzi od tamilskiego „naru”, co oznacza „pachnący”.

Będę z Wami szczery, to nie jest łatwy świeżak. To bardzo ekstrawagancki, a zarazem bardzo wymagający świeży zapach, dla mnie również bardzo unikalny, ponieważ nie pamiętam niczego innego takiego. Otwiera się pikantnymi gorzkimi pomarańczami, a potem… pomarańcze szybko znikają, a na pierwszy plan wysuwają się świeże liście mięty, doprawione rozmarynem, kminkiem i czarnym pieprzem. Na tym etapie zapach jest dla mnie bardzo miętowy, ma niesamowicie chłodzący efekt jak maść chłodząca, szczególnie w miejscach, w których go zaaplikowałem. Przyprawy dodają lekko ziołowej atmosfery, ale jeśli idziesz przez ten tajemniczy zielony ogród, możesz tam znaleźć inne zielone elementy, takie jak trawa cytrynowa, ale także elementy kwiatowe lub kwiatowo-cytrusowe, takie jak petitgrain. Piżmo też daje się mocno odczuć i to jest jedna z rzeczy, których tutaj nie lubię.

Tak jak mitologia grecka często porusza temat nieśmiertelności, który jest celem nie tylko greckich bogów, tak w L'eau des hesperides tym symbolem jest kocanka (nieśmiertelnik), której nuta jest wyraźnie wyczuwalna i towarzyszy nam od początku do końca. W powszechnym przekonaniu nieśmiertelność oznacza przeciwieństwo śmiertelności, śmierci. Ale czym może być też nieśmiertelność? Może chodzi o przebudzenie boskiej intensywności, boskiego ognia, który rozpala nasz entuzjazm dla dobrego i satysfakcjonującego życia, jakkolwiek krótkiego czasu, w którym żyjemy fizycznie?

Zobacz również