Wetyweria

Nazwa

Wetyweria

Nazwa łacińska

Vetiveria Zizanoid

Kategoria

Drzewa i mchy

Informacje

Trudno sobie wyobrazić świat perfum bez znanej od starożytności wetywerii. To bez wątpienia jedna z najważniejszych nut zapachowych o szerokim zastosowaniu. Istnieje wiele odmian wetywerii, w tym wetyweria pachnąca (Vetiveria Zizanioides) występująca również pod nazwą khus, khas khas lub wetiwer. To wysoka, wieloletnia bylina z rodziny wiechlinowatych. Osiąga ona do 1,5 m wysokości. Liście wetywerii są wąskie i wyprostowane i szorstkie na brzegach. Kwiaty w formie wiechy o długości 15-45 cm posiadają liczne szaro-fioletowe kłoski o długości 4-6 mm. Korzenie wetywerii są grube i długie, osiągają długość nawet do 2-4 metrów.

Wetyweria pochodzi z półwyspu Indyjskiego i Cejlonu, gdzie do dnia dzisiejszego jest w dużych ilościach uprawiana, ale także występuje tam w stanie dzikim. Największe uprawy można również spotkać w Indonezji, Chinach, Japonii, Brazylii, na Haiti i wyspie Reunion.

W perfumerii najczęściej wykorzystywana jest wetyweria pachnąca o nazwie Vetiveria Zizanioides. Korzenie są suszone i następnie poddawane dystylacji za pośrednictwem pary wodnej. Rzadziej spotykana jest także metoda ekstrakcji lotnymi rozpuszczalnikami lub CO2. W przeciwieństwie do wielu innych roślin wykorzystywanych w perfumerii, wetyweria nie należy do tych, które wymagają wiele pracy i czasu do uprawy i późniejszej obróbki, dzięki czemu jest stosunkowo tanim surowcem .

Jak pachnie wetyweria?

Generalnie wetyweria pachnie świeżo, z delikatnym dymu, z delikatną nutą orzecha laskowego, drzewnie, ziemiście, delikatnie pudrowo (jak irys) i korzennie. Z upływem czasu na skórze, zapach samej wetywerii nieco się zmienia i często zyskuje na mocy. To dlatego wetyweria jest najczęściej wykorzystywana jako nuta bazy w perfumach szyprowych obok mchu i paczuli i nie tylko. Świetnie również "współpracuje" z kadzidłem, nutami skórzanymi, cedrem i drzewem sandałowym. Wetyweria dodaje zapachom drzewnego charakteru i najczęściej spotykana jest w perfumach męskich, choć przykładem zastosowania wetywerii w perfumach definitywnie damskich może być Chanel N5.

Perfumy z nutą Wetyweria jako dominujacy składnik

Perfumy z nutą: Wetyweria