Róża stulistna

Nazwa

Róża stulistna

Nazwa łacińska

Rosa centifolia

Kategoria

Kwiaty

Informacje

Róża stulistna (Centifolia) zwana także różą majową ze względu na to, że kwitnie w maju (a kończy w lipcu). Jest to kwiat należący do rodziny Rosaceae niezwykle rzadka i delikatna odmiana róży w porównaniu do róży damasceńskiej, która króluje w kompozycjach perfumowych. Mimo, że jest mniejsza od róży damasceńskiej, jej zapach jest intensywniejszy, co zainspirowało wielu perfumiarzy na świecie. Uprawiana jest głównie w Grasse we Francji.

Uprawa tego gatunku nie należy do prostych i wymaga specjalistycznej wiedzy. Ręczny zbiór zaczyna się wczesnym rankiem, kiedy kwiat zaczyna kwitnąć i wymaga precyzji ze względu na delikatność kwiatów. Po zerwaniu kwiaty muszą zostać szybko poddane procesowi obróbki za pomocą destylacji parą wodną do uzyskania olejku eterycznego. Do uzyskania 1.3 kilograma absolutu róży stulistnej potrzeba około 1000 kilogramów kwiatów.

Jak pachnie róża stulistna?

Zapach róży stulistnej to ucieleśnienie elegancji i klasy. Jej zapach jest niezwykle bogaty, żywy, zmysłowy, lekko pikantny, gęsty niczym nektar, miękki, delikatnie drzewny.

Perfumy z nutą Róża stulistna jako dominujacy składnik

Perfumy z nutą: Róża stulistna