Piżmo

Nazwa

Piżmo

Nazwa łacińska

Moschus Moschiferus

Kategoria

Ambra, piżma, zwierzęce

Informacje

Piżmo to wydzielina z gruczołów okołoodbytniczych piżmowca syberyjskiego (z gatunku jeleniowatych). By pozyskać piżmo, męski osobnik musiał zostać zabity. Z tego powodu stosowanie naturalnego piżma w perfumach jest obecnie zabronione, dlatego w perfumerii stosuje się piżma syntetyczne oraz naturalne odpowiedniki piżma (np. ambrette). Niestety są jeszcze kraje, gdzie zapotrzebowanie na naturalne piżmo jest wciąż duże, gdyż piżmo uważane jest za silny afrodyzjak (piżmowiec wytwarzał tę substancję w celu zwabienia samicy), działający leczniczo np. przy impotencji.

Piżma syntetyczne (białe piżma) są bardzo szeroko stosowane w perfumerii i znajdziemy je w niemal każdych perfumach. Piżmo to nie tylko nuta zapachowa, ale składnik który w rękach doświadczonego perfumiarza może być użyty do zmiękczenia, zbalansowania, kompozycji, poprawienia trwałości perfum.

Piżmo może mieć bardzo różny zapach, zapach świeżego naturalnego piżma nie należy raczej do przyjemnych, dopiero po obróbce ma bardziej przyjemny zapach. Piżmo może dodawać słodyczy, pudrowości, może mieć również metaliczny charakter. Może kojarzyć się z bielą, czystością, subtelnością, zapachem skóry.

Perfumy z nutą Piżmo jako dominujacy składnik

Perfumy z nutą: Piżmo