Kwiat pomarańczy

Nazwa

Kwiat pomarańczy

Nazwa łacińska

Citrus aurantium

Kategoria

Białe kwiaty

Informacje

Kwiat pomarańczy to jedna z najpiękniejszych nut kwiatowych jaką można spotkać w perfumach. Kwiat pomarańczy rośnie na drzewach gorzkiej pomarańczy wywodzącej się z Chin i Indii. Jego łacińska nazwa to Citrus aurantium i należy do roślin z grupy Rutaceae. To stosunkowo niewielkie drzewa o wysokości od 3 do 7 metrów z błyszczącymi owalnymi liśćmi i malutkimi białymi kwiatami z żółtym środkiem. Potrzeba około 15 lat by drzewo gorzkiej pomarańczy osiągnęło pełną dojrzałość. Z jednego drzewa można uzyskać maksymalnie około 15 kilograma kwiatów.

Kwiat pomarańczy w perfumerii

Z drzewa gorzkiej pomarańczy produkuje się neroli, absolut z kwiatu pomarańczy, woda kwiatu pomarańczy i petitgrain pozyskany z liści. Obecnie największymi producentami neroli i absolutu z kwiatu pomarańczy na świecie są kolejno Tunezja, Maroko i Egipt, z czego połowa rynku należy do Tunezji. Do wyprodukowania 1.2-1.4 kg absolutu z kwiatu pomarańczy potrzeba około 1 tony świeżo zebranych kwiatów. Cena 1 kilograma absolutu może osiągać kwoty w okolicach od 4000-7000 dolarów. Podczas gdy neroli i wodę z kwiatu pomarańczy uzyskuje się poprzez destylację, absolut kwiatu pomarańczy produkowany jest poprzez zastosowanie lotnych rozpuszczalników.

Jak pachnie kwiat pomarańczy?

To bardzo piękny i złożony zapach, który sam jeden mógłby być perfumami. Czasem uderza swoją mocą, ostrością i animalnym akcentem, a czasem koi swoją kwiatową naturą kojarzącą się z bielą i niewinnością. Biel, świetlistość i czystość, to również atrybut kwiatu pomarańczy, który jest także domeną pozyskiwanego z tego samego kwiatu ale inną metodą, neroli. Kwiat pomarańczy jest jednak nieco cieplejszy, słodszy i jednocześnie pozbawiony odrobiny "metaliczności" którą posiada neroli. W zapachu kwiatu pomarańczy nie brakuje też akcentów cytrusowych, miodowych i zielonych. Zdecydowanie jest to zapach, który częściej spotykany jest w perfumach dla kobiet.

Perfumy z nutą Kwiat pomarańczy jako dominujacy składnik

Perfumy z nutą: Kwiat pomarańczy