Drzewo sandałowe

Nazwa

Drzewo sandałowe

Nazwa łacińska

Santalum Album

Kategoria

Drzewa i mchy

Informacje

Sandałowiec to coraz rzadziej spotykany gatunek drzewa, znany od wielu tysięcy lat. Pochodzi przede wszystkim z Azji, szczególnie Indii i Indonezji. Obecnie w perfumerii często wykorzystuje się drzewo sandałowe pochodzące z Australii oraz nowej Kaledonii. Dawniej to rosnące na wysokość od 5 do 12 metrów drzewo wykorzystywane było do praktyk religijnych (obrzędy, balsamowanie, kremacje), w medycynie, jako afrodyzjak. Dziś jest zagrożone wyginięciem w niektórych regionach świata. Posiada zielone owalne liście, a kwiaty mają kolor lekko wyblakły żółty. Pień jest dosyć małej średnicy, dochodzi do 50 centymetrów. By wydobyć z niego to co najlepsze pod względem zapachowym, potrzeba by rósł od 30 do 50 lat! To oraz rzadkość jego występowania sprawia, że jest bardzo drogim surowcem.

Drzewo sandałowe w perfumerii

Ekstrakt z drzewa sandałowego pozyskiwany jest poprzez destylację parą wodną. W perfumerii wykorzystywane są również niektóre syntetyczne odpowiedniki drzewa sandałowego takie jak Sandalore, Ebanol, Sandella czy Polisantol. Nie są one jednak tak dobre jak naturalny sandałowiec. W perfumach drzewo sandałowe występuje najczęściej jako nuta bazowa, ponieważ mimo małej lotności jest niezwykle trwały.

Jak pachnie drzewo sandałowe?

Drzewny zapach drzewa sandałowego jest niezwykle kojący, gładki, głęboki, ciepły, lekko laktonowy i kremowy, delikatnie pudrowy i egzotyczny.

Perfumy z nutą Drzewo sandałowe jako dominujacy składnik

Perfumy z nutą: Drzewo sandałowe